2012. december 16., vasárnap

Csokirózsás szülinapi torta






Barátnőm szülinapjára készítettem. A piskóta kakaós, a krém a jól bevált vajas merinque, a bevonat s.k. fondant, a rózsák csokigyurmából készültek.

Alsó piskóta 18 -, a felső 12 szeletes. Két adag fondantot kevertem, jócskán maradt is belőle. A csokigyurmából 3 adag készült, ebből egy kevéske maradt, a krémből szintén dupla adagot kevertem, ez éppenhogy elég lett.

Csokigyurma hozzávalók:

75 g étcsoki (főzőcsoki volt itthon)
1,5 ek méz
3 kk étkezési keményítő

A csokit gőz fölött olvasztottam, a mézet picit mikróztam, csomómentesre kevertem a keményítővel, majd hozzáadtam a gőzről már levett csokihoz. Egy nagy tepsibe sütőpapírt tettem, vékonyan elterítettem rajta, amikor kissé kihűlt, összegyúrtam, majd 10 percre a fagyasztóba tettem, ezt követően többször átgyúrtam.

A rózsák elkészítéséhez nincs másra szükségünk, mint egy pogácsaszaggatóra (jobb, ha több méret van belőle), egy kemény szivacsra (én a desszertmestertől vásároltam) és egy speciális eszközre, melynek a végén bogyó van, ezzel vékonyítom a szirmokat a szivacsra helyezve. Így utólag valószínűnek tartom, hogy egy sima késheggyel is ugyanilyen eredményt érhetünk el :)

A fondant és a krém receptjét is megtaláljátok nálam. Előbbi kapcsán nem győzöm hálálkodni Margit(2)-nak, a csokigyurma pofonegyszerű receptjét pedig kiskukta blogból szereztem :) Köszönet érte!


2012. november 4., vasárnap

Sütőtök krémleves







Hozzávalók:

Kb. 1 kg-nyi héjától megfosztott, kimagozott sütőtök
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 húsleveskocka kb 6-8 dl vízzel vagy ugyanennyi zöldségalaplé/hús v. csontlé
1 kisebb sárgarépa
1 kisebb zeller fele
tej
bors
olaj

Az olajon az apróra vágott vöröshagymát, répát, zellert kevés olajon megdinsztelem, hozzáadom a kockára vágott sütőtököt. Kb 20 percig lassú tűzön párolom, hozzáadom a reszelt fokhagymát, felöntöm az alaplével. Összeforralom, majd botmixerrel turmixolom, sózom, borsozom, végül felöntöm annyi tejjel, hogy elérjük a krémes, ámde nem túl sűrű leves állagot. (Az alaplé-tej aránnyal lehet játszani, attól függően, ki mennyire szereti kiérezni a tejet az ételekből).
Én első próba lévén, egy kicsi, 2,5 literes fazékban főztem, legnagyobb meglepetésemre a család finnyásabb tagjainak is ízlett!
A tököt, bár nem mértem, súlyra kb 1 kg lehetett, az említett fazék háromnegyedik telt vele kb.

Ehhez az ízvilághoz feltétként apróra vágott pirított bacont tudok elképzelni, legközelebb biztos így fogom tálalni!

2012. október 31., szerda

Brownie



Hozzávalók:

185 g vaj
185 g jó minőségű étcsoki
3 tojás
150 g kristálycukor
1 ek vaníliás cukor
55 g liszt
55 g darált dió (ennek hiányában én már többször kekszet használtam)
csipet só

A vajat és csokit gőz fölött egyneműsítjük, majd kihűtjük. Ezalatt a tojásból és cukrokból, csipet sóból kemény habot verünk. A lisztet elvegyítjük a dióval (keksszel).
Ha kihűlt a csokis massza, a tojáshabhoz keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet. 180 fokra előmelegített sütőben eredeti recept szerint 17 percig sütjük (én egy kb 30 cm átmérőjű kerek formában szoktam sütni-kb 20 percig).

Ez volt az első szimpatikus recept a netről, mivel nagy volt a sikere, ennél is maradtunk! Első alkalommal dió helyett darált, sótlan földimogyorót adtunk hozzá, Isteni!

2012. június 30., szombat

Grillezett csirkemell salátaágyon joghurt öntettel




Nálunk nagy sláger. Ki így, ki úgy szereti. Kissé válogatós lányzóm natúran a csirkemellet jégsalátával és uborkával, Domi bevállalósabb, paradicsomon kívül bármi jöhet neki, mi pedig Apával amolyan mindent bele módon esszük. De most nézem, a lila hagymát kifelejtettem belőle :D

Hozzávalók 4 főre, egy bőséges ebédhez (nálunk még marad is)

2 csirke melle (filé)
2 ek olíva olaj a sütéshez
 
2-3 db paradicsom
1 kígyóuborka
1-2 fej lila hagyma


20 dkg sajt (jelen esetben mozzarellát használtam)


5 dl natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
bors

A joghurtból, reszelt fokhagymából, ízlés szerint sóból és borsból joghurtöntetet készítek, hűtőbe rakom.

A mellfilét felszeletelem, egy csirke melléből 2 vékony csíkot és 4 szelet husit hozok ki. Sózom, borsozom, az olíva olajat serpenyőben felhevítem, a husi mindkét oldalát aranybarnára sütöm, majd minden szelethez egy-egy szelet sajtot számolva, sajtot meggrillezem, majd a mell tetejére helyezem.

A zöldségekből salátaágyat készítek, rá a husi a sajttal és bőséges joghurtöntet. Ha nem lenne ilyen meleg valószínűleg az elmaradhatatlan sültkurmpli is rákerült volna a tányérra :D

2012. június 22., péntek

Sárgaborsó leves






Ez is azon étkek közé tartozik, amit én imádok, de évente maximum egy-két alkalommal készül -tekintettel a család többi tagjára. Tegnap készült, osztatlan sikert aratott. Tanultam az elmúlt évekből, így mára már képes vagyok "mini" adagokat főzni, ami annyit tesz, hogy eddig evett belőle 3 gyerek 1-1 alkalommal és 2 felnőtt 1 -, illetve két alkalommal...és még mindig van belőle egy kevéske.
A leveseimet (kivéve gulyás -, hús -és hasonlók) a kis 6 lityós tefal classicoban szoktam főzni, mert így tutira elfogy.

Család -és pénztárcabarát adag mennyiség hozzávalói:

2 kisebb szál sárgarépa
1 kisebb szál petrezselyemgyökér
1 kis fej vöröshagyma
kb 20 dkg sárgaborsó
1-2 szál petrezselyem
kb 2 maréknyi füstölt husi (szalonna, sonka, csülök, stb) felkockázva
(én tegnap egyben tettem bele egy kis darabot egy csülökből)

2-3 kisebb babérlevél
bors
esetleg ételízesítő

a rántáshoz:
olaj
liszt
pirospaprika
1-2 gerezd fokhagyma


A picire felkockázott répát, petrezselyemgyökeret felteszem főni a fej vöröshagymával és a füstölt hússal. Az alaplevet sózom, borsozom, hozzáadom a babérlevelet. A füstölt husi miatt a sóval csínján kell bánni!
Ha ezek megpuhultak, hozzáadom a megmosott sárgaborsót. A lencsével ellentétben szinte villámgyorsan megpuhul!
Amikor már majdnem puha, az időközben elkészített fokhagymás-pirospaprikás rántással berántom, majd a sárgaborsó puhulásáig főzöm.
A petrezselyemzöldet ki-ki ízlése szerint tegye bele. Én a levesekbe az elején szoktam beletenni.

2012. június 20., szerda

Sajtszószos tészta


Hozzávalók:

Két marék szeletelt sonka
Egy marék aprított petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
1 dl tejszín
10-15 dkg sajt
kevés olaj
2 tk liszt
őrölt bors

25 dkg főtt tészta

Az olajon a sonkát hirtelen megpirítom, meghintem a liszttel, majd felöntöm a tejszínnel (aki kevésbé szereti a tejszín ízét, 2/3 tejszín-1/3 víz arányt is használhat). Belenyomom a fokhagymát, beleteszem a reszelt sajtot, ízlés szerint sózom, borsozom, hozzáadom a petrezselymet, majd összekeverem a tésztával.
SajtUTÁLÓ lányzóm imádja!!!

2012. április 14., szombat

Felhívás-tortaszépségverseny



Kedves olvasóim, kedves idetévedők! Kérlek benneteket, hogy április 23-áig minél többen lájkoljátok és osszátok meg az alábbi linken található tortámat! Előre is köszönöm! (a szavazáshoz facebook-fiók szükségeltetik)

IDE KATT

2012. április 10., kedd

A krémek koronázatlan királynője: Meringue

A "cím" szabadfordítás. Lehetne vajas meringue, vajas meringue-krém. Első találkozásom ezzel a "csodával" nem volt túlságosan közvetlen. Egy videón pillantottam meg, természetesen egy amerikai videón. Hogy miért is természetesen?! Nos, a mai napig, ha a google-ba beírom, hogy meringue, ugyan kidob magyar nyelvű találatokat, azonban leginkább mást takarnak ezek a meringue-k, mint a videón felfedezett krém, mely nagyon jó torták belső töltelékének, külső bevonatnak, esetleg fondant vagy marcipán alá is kiváló. Azonnal utána kellett járnom, hogyan is készül. Mire is jó az e-mail?! Első kézből, a videón szereplő amerikai mestercukrásztól kaptam egy alapreceptet, melyet szinte azonnal kipróbáltam. Nem mondom, hogy elsőre sikerült, hiszen nagyon sok kitartás kell hozzá, laikusként el sem tudtam képzelni, hogy egy torta kedvéért fél órán át (vagy még tovább) kevergessem a krémet. De az íz és az állag minden időráfordítást megér! Tapasztalataim szerint óriási előnye egyrészt az, hogy szinte hófehér krémet is tudunk varázsolni belőle, másrészt pedig hűtés után kiválóan lehet a külső rétegen még simítani, ami ugye esztétikailag lényeges. Lehet színezni, lehet ízesíteni, gyümölcsökkel feldobni, egyszóval nagyon sokrétű. Érdemes kipróbálni!
 


A krémhez:

6 tojás fehérje
36 dkg rama és teavaj 1/3-2/3 arányban
30 dkg porcukor
1 csipet só

A tojások fehérjét a cukorral és a csipet sóval gőz fölött kemény habbá verem. Ez minimum 10 percet vesz majd igénybe! Ezután leveszem a gőzről, tovább keverem a habverővel, egészen addig, míg ki nem hűl, majd belekanalazom a lágy (akár kissé megmikrózott), de nem folyékony vajat és margarint. Ez sem két perces művelet, ezt egészen addig kell folytatni, míg a massza össze nem áll, kenhető, valóban krémes állagú lesz. 

Ez is feketeerdő- másképp






Minek után eredeti tervem, miszerint apukám szülinapjára cukorüveget készítek, a hűtővödör pedig maga a torta, meghiúsult, valami gyorsat, de finomat kellett összedobni. Anyukám a fekete erdőre szavazott, nekem viszont már kicsit sok volt belőle az utóbbi időben, így variáltam, ezért az alsó lapra vajas merinque került. Azt hiszem, ez az eddigi legfinomabb krém, melyet összehoztam és bármivel, de tényleg!, bármivel lehet ízesíteni!

A krémhez:

6 tojás fehérje
36 dkg rama és teavaj 1/3-2/3 arányban
30 dkg porcukor
1 csipet só

A tojások fehérjét a cukorral és a csipet sóval gőz fölött kemény habbá verem. Ez minimum 10 percet vesz majd igénybe! Ezután leveszem a gőzről, tovább keverem a habverővel, egészen addig, míg ki nem hűl, majd belekanalazom a lágy (akár kissé megmikrózott), de nem folyékony vajat és margarint. Ez sem két perces művelet, ezt egészen addig kell folytatni, míg a massza össze nem áll, kenhető, valóban krémes állagú lesz. Nagyon jó torták belső töltelékének, külső bevonatnak, esetleg fondant vagy marcipán alá is kiváló. Tapasztalataim szerint óriási előnye egyrészt az, hogy szinte hófehér krémet is tudunk varázsolni belőle, másrészt pedig hűtés után kiválóan lehet a külső rétegen még simítani, ami ugye esztétikailag lényeges.

A végleges - hamburgerzsemle

Annyi félét kipróbáltam már, feladom. Miután a Dallas benzinkút és étteremben megkóstoltuk az ott készülő, méretes hamburgereket, úgy döntöttem, nem keresem tovább a mekiben, börgerkingben, stb. helyeken kínált extrapuha zsemle receptjét, hiszen buci jellegben is készülhet nagyon puha és ízletes zsemle. Próbáltam felkutatni a vélhetően a Dallas számára készülő zsemle receptjét, vagy legalább egy alapreceptet, de a partnerként feltüntetett pékség még csak válaszra sem méltatott. Jeleztem, nem kérek semmiféle extratitkos receptet, csupán egy indulópontot. Így tovább kutakodtam és rátaláltam egy külföldi honlapon erre a kincsre. Eddig a puffancs receptekkel az volt a gondom, hogy számomra túlságosan laktatóak voltak, nem voltak eléggé levegősek, nagyon tömény és tömör volt a tésztájuk. Ebből a receptből -remélem, nem véletlenül és egyszeri alkalommal - sikerült sütnöm olyan zsemléket, amiket ha hamburgerként tálalok, nemcsak a zsemléktől lakom jól. A Dallas-zsemlének a közelébe sem ért, de úgy gondolom, maradok ennél. Nem túl édes, nem túl sós. Számomra pont jó. A többiek sem ellenkeztek.
Íme a recept:
Hozzávalók:
  • 1 csésze víz
  • 2 evőkanál vaj
  • 1 tojás
  • 3 1/4 csésze liszt
  • 1/4 csésze cukor
  • 1 teáskanál só
  • 1/2 csomag friss élesztő
Nem szöszöltem, mindent belevágtam anyukám kenyérsütőjébe, dagasztó programon elkészítettem a tésztát, majd még kelés előtt a nyújtólapra borítottam, melyet természetesen megliszteztem. A tetejét is liszttel szórtam, tiszta konyharuhával lefedve, kb másfél órán át kelesztettem.
Kelesztés után 8 (ha nagyobb zsemléket szeretnénk, akkor 4 részre!) egyforma részre kell osztani, formázni, majd újabb (minimum) 30 perc pihenő következik a konyharuha alatt.  180-190 fokosra kell előmelegíteni a sütőt. Felvert tojás sárgájával vékonyan megkentem a zsemlék tetejét. Aranybarnára sütöttem.

2012. február 25., szombat

Pizza


A tészta receptjét néhány éve egy Jamie Oliver műsorban láttam, azóta is ezt a jól bevált receptet használom! Elkészítése nagyon egyszerű- kb 75 dkg lisztből vulkánt készítek a pulton, egy nyújtódeszkán vagy bármin, ami erre alkalmas. A közepébe 3-4 ek olívaolajat, 1 ek sót, egy nagy bögre meleg vizet öntök, elmorzsolok benne egy csomag élesztőt, majd kanál segítségével, körkörös mozdulatokkal belülről kifelé haladva összedolgozom a hozzávalókat. Nem kell órák hosszat keleszteni, bőven elég 20 perc-fél óra. A sütőmön a legmagasabb hőfok 250 fok. Ezen sütöm, természetesen előmelegítve. Néhány milliméter vastagra nyújtom a tésztát, megpakolom minden jóval. Olíva olajjal kikent tepsin/pizzatányéron kb 15 perc alatt készre sütöm. Minél magasabb a hőfok, annál gyorsabban kap oda a külseje és annál üregesebb lesz belül. Hmmmm-finom, ropogós

2012. február 24., péntek

Csak fotó

Az igazság az, hogy attól még, hogy ide (idő híján) nem töltök receptet, igenis sürgölődünk a konyhában :) 
A második fotóhoz hozzátartozik az igazság: minél egyszerűbb elkészíteni valamit, én annál jobban bénázok vele. Így történt a keksztekerccsel is. Szerintem a recept sem volt megfelelő (tudom-tudom, egy igazi háziasszony csípőből vágja ennek a receptjét -de nem én :D ). A másik két fotó pedig -szerintem- magáért beszél! Az első próba alkalmával, ami évekkel ezelőtt volt, éreztem, hogy nem kell tovább keresgélnem, meg van a tökéletes recept! Kedvenc "nagynénémtől" van, a receptet megtalálod ITT




Mennyei hagymáspogi


Ebben a pogácsában az a jó, hogy még egyszer sem sikerült elrontanom. Egyszerűen leírhatatlanul puha, lágy a tésztája. Olyan, mintha vajba harapnék. Na nem azért, mintha nem sült volna meg!!! Mennyei! Földöntúli! Megunhatatlan! Köszönet érte -ismételten Limarának! A tölteléket már az első alkalommal továbbfejlesztettem, lila hagymán kívül fokhagymát is nyomok bele, sózom, borsozom. Szóval eléggé erőteljes, jellegzetes ízt kap ettől a pogink. Érdemes kipróbálni! A leírt mennyiségekből elkészülő adag nem kevés, sőt! De pikk-pakk eltűnnek a tányérról! A fotómon látszik, én nem kentem le a tetejét tojással, de nyilván úgy sokkal szebb. Én szerettem volna megmaradni az "eredeti", puha kéregnél.

Hozzávalók:
  • 1 kg liszt
  • 50 dkg vaj vagy margarin
  • 2 ek. só
  • 2 tojás
  • 1 dl tej
  • 1 nagy doboz tejföl (én két kicsit használtam, ez is elég volt, ez ugye nem egyenlő egy nagy dobozzal!)
  • csipet cukor
  • 5 dkg élesztő
  • 7 dkg vaj
  • 3-4 fej lilahagyma, ízlés szerint só, bors, fokhagyma
A tejet meglangyosítottam, beleszórtam a cukrot, majd belemorzsoltam az élesztőt.  A sóval elkevert liszttel elmorzsoltam a margarint. Közepébe egy mélyadést készítettem, ide tettem a tejfölt, a tojásokat és a  felfuttatott élesztőt. A tésztát összegyúrtam.Fóliába csomagolva 2 órát kell pihennie a hűtőben.
A 7 dkg vajat felolvasztottam, majd a felaprított lilahagymát lassú tűzön pirosra sütöttem, rányomtam a 4 gerezd fokhagymát. Sóztam, borsoztam. Langyosra hűtöttem.
A tésztát lisztezett deszkán vékonyra nyújtottam, majd a hagyma háromnegyedével megkentem.
Ezután hajtogattam. A tészta felső harmadát a középső harmadra hajtottam, majd az alsó harmadát ennek a tetejére. A maradék hagymát ekkor kentem a tésztára.
Mindkét oldalról behajtottam a tésztát a közepéig, majd kettéhajtottam. Hűvös helyen hagytam pihenni legalább fél-egy órán át.
Ujjnyi vastagra nyújtottam, majd a legkisebb pogácsa szaggatómmal kiszaggattam.  
Sütőpapírral bélelt tepsire ültettem őket és hagytam megint 30 percig kelni. Ezalatt előmelegítettem a sütőt 200 fokra. Nekem körülbelül 18 percig sültek a pogik. Az eredeti recept 12 percet ír, nyilván sütőfüggő a dolog.
Az eredeti receptet és az elkészítés szakaszait képekben megtaláljátok Limaránál!

2012. február 11., szombat

Ismét dobos -csak képek

Az első fotón a végeredmény :) Alacsonyabb, mint szokott lenni, mert most nagyobb volt a kívánság, viszont a plusz féladag is kevés lett a hat laphoz...Következő képeken sütkérezés közben készültek :)

Felirat hozzáadása

2012. február 4., szombat

Túrókrémes gyümölcstorta

Hozzávalók


Elkészítés

A tojásokat a vajjal és a cukorral keverjük habosra. Adjuk hozzá apránként a lisztet, a sütőport, a tejet és dolgozzuk össze alaposan. A masszát simítsuk kivajazott, liszttel meghintett kapcsos tortaformába és előmelegített sütőben 180 fokon 15-18 perc alatt süssük meg.
 
Túrókrém: A túrót keverjük simára a joghurttal. Ízesítsük cukorral, vaníliás cukorral, reszelt citromhéjjal és citromlével. A zselatint a tasakon leírtaknak megfelelően készítsük el  és forgassuk a túrókrémbe. A túrós masszát egyengessük el a kihűlt tésztalapon és tegyük a hűtőszekrénybe. Ha megdermedt, a tetejét gyümölcsdarabokkal rakjuk ki. A tortazseléport a leírás szerint elkészítve öntsük a torta tetejére. Ha ez is megdermedt, forró vízbe mártott késsel szeleteljük fel. 
 
Tipp: A túrókrém valóban krémes lesz, ha botmixerrel kevered!